Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıllık aranın ardından nisan ayı sonunda Irak’a resmi ziyarette bulunacak.

Türkiye seçim maratonunu geride bırakırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diplomasi trafiğine kaldığı yerden başlayacak. Geçen süreçte özellikle Körfez ülkeleri ve Yunanistan başta olmak üzere komşularla yeni bir dönem başlatan Türkiye bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor. Terörle mücadele konusunda Türkiye’nin güney komşuları büyük önem arz ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra ilk kez Irak’a resmi ziyarette bulunacak. En son başbakan olduğu dönemde Irak’a giden Erdoğan’ın nisan ayının sonunda gerçekleşmesi beklenen ziyaretinde en önemli konu başlığı terörle mücadele olacak.

Terörle mücadele ve kuzey ırak operasyonu en önemli konu başlığı

Erdoğan’ın Irak’taki temaslarında terörle mücadele konusu tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılacak. Yaz aylarında PKK’ya yönelik Kuzey Irak’a düzenlenmesi beklenen operasyon Irak’taki görüşmelerde ele alınacak.

Fidan, Kalın ve Güler’den peş peşe ziyaretler

Türkiye uzun süredir Irak’taki terör hedeflerinin yok edilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu amaçla mayıs genel seçimlerinin hemen ardından diplomatik ve askeri hazırlıklara hız verilirken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan göreve gelir gelmez ağustos ayında Irak’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonra MİT Başkanı İbrahim Kalın Ocak 2024’te, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise şubat ayında Irak’ta hem merkezi hükümet hem de Kürt yönetimiyle görüştü.

Barzani mart ayında Türkiye’ye gelmişti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ise mart ayının başında Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Öte yandan Türkiye’den askeri heyetler Irak sınırında 13 Mart’ta sınır güvenliği toplantısı gerçekleştirdi. Akabinde Fidan, Güler ve Kalın Bağdat’ta düzenlenen terör zirvesine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir